Ieteikumi vārdu krājuma apguvei

Kā lietderīgi papildināt savu vārdu krājumu, mācoties jaunu valodu?

 

Bieži vārdu krājuma apgūšana ir grūtākā valodas apgūšanas daļa, ņemot vērā motivācijas nepieciešamību, lai to iemācītos. Kopš skolas dienām atceramies mācīšanos kā iekalšanu, mācoties no galvas vārdu sarakstus, lai apgūtu vārdu krājumu. Bet kurš šādi kaut ko iemācās? Kā arī, vēl svarīgāk – vai Tu to dari ar prieku? Sniedzam ieskatu ar jaunām idejām vārdu krājuma apgūšanai!

Izvairīties no iekalšanas metodes, meklējot pareizo pieeju

Mūsu agrākie gadi tika pavadīti skolā, nebeidzami atkārtojot terminus un definīcijas cerībā, ka ar atkārtošanu pietiks, mēs to mēdzam saukt arī par iekalšanas metodi. Mēs zinām, ka atkārtošana var būt noderīgs mācīšanās līdzeklis, bet kopumā tas nav efektīvs, lai patiešām ko iemācītos. Tātad, ja atkārtošana un iekalšana nav panākumu atslēga, kā mēs varam iemācīties un kā mēs varam atcerēties?

Pielāgošanās

Kāda pieeja Tev ir piemērotākā? Vai iegūsi vairāk no atmiņas kartiņām vai filmu skatīšanās? Vai arī piezīmju grāmatiņa būtu noderīgāka? Ja nevari praktizēt visas no šīm tehnikām, uz kuru vajadzētu koncentrēties? Svarīgākais, ko vari darīt vārdu krājuma iegūšanai, ir padarīt to personīgu. Kas Tevi interesē? Ja esi ieinteresēts tēmā, Tava aizraušanās procesa laikā pieaugs eksponenciāli.

Valodu koki

Izveido vārdu koku no līdzīgiem terminiem, lai palīdzētu saskatīt sakarības. Šāda grupēšana var būt noderīga, lai atcerētos atšķirt lietvārdu formas no darbības vārdu formām un palīdzētu atšķirt lietišķu valodas stilu no sarunvalodas.

Izveido kontekstu

Ievieto vārdus kontekstā, izmantojot frāzes un teikumus. „Remember’’ (atcerēties) un „remind’’ (atgādināt) ir ļoti līdzīgi termini un var piederēt vienam vārdu kokam, bet ārpus konteksta mēs nevaram „atcerēties’’, kuru vajadzētu izmantot. Konteksta veidošana ar teikumiem un frāzēm palīdzēs „atgādināt’’ mums lietas, ko vajadzētu „atcerēties’’.

Padari to personisku

Atrodi personu vai situāciju, kas palīdz terminiem Tavā prātā palikt svaigiem un skaidriem. Šis ir sevišķi noderīgi, mēģinot paplašināt aprakstošo vārdu krājumu.

“I loved school when was I younger, I thought it was so much fun! I was always excited to see my friends, to learn something new and interesting. I was very interested in science when I was a student.”

 Izveido dienasgrāmatu

Apraksti pasauli un notikumus ap sevi tik detalizēti, cik iespējams. Kādi bija laikapstākļi? Ko jaunu uzzināji? Ko satiki, un par ko runājāt? Kā vari atrast jaunu veidu, kā aprakstīt to, ko dari ikdienā? Vai vakardiena bija tikai laba diena, vai tā bija lieliska diena?

Veido skalas

“How was the movie?”

Horrible – Lousy – Alright – Good – Great – Amazing

Veido skalas dažādām vārdu grupām. Šis ir vienkāršs veids, kā atcerēties aprakstošu terminu grupu, kā arī to nozīmi vārdu saimē.

Pārbaudi, pārbaudi, pārbaudi

Atmiņas kartītes ir lielisks līdzeklis vārdu krājuma pārbaudei un nostiprināšanai. Quizlet (quizlet.com) ir noderīgs tiešsaistes resurss, lai izveidotu digitālu terminu uzkrājumu pārskatīšanai un praktizēšanai.

Izmanto vai pazaudē!

Lasi, klausies, skaties un diskutē. Atrast iemeslu Tavas mērķa valodas lietošanai, tas ir vieglākais veids, kā to iemācīties un atcerēties. Izmanto jaunos terminus un iespējas lietot valodu, cik bieži iespējams. Grāmatas, laikraksti, sociālie tīkli, filmas, mūzika, radio, svinības, izstādes: visi no šiem resursiem ir Tev pieejami, lai palīdzētu praktizēt un saglabāt Tavas jaunās zināšanas.